Znajdź nas na

Newsy

Atak na World Trade Center nastąpił przez Gwiezdne Wojny!

Atak na World Trade Center nastąpił przez Gwiezdne Wojny, a przynajmniej tak twierdzi autorka literackiego pierwowzoru Opowieści podręcznej. (Kontrowersyjnym) zdaniem Margaret Atwood, popkultura to terrorystyczna choroba, roznoszona drogą ekranową.

Autorka książek udzieliła kontrowersyjnego wywiadu portalowi Variety. Jej zdaniem działalność terrorystycznego ugrupowania Al-Kaidy zmotywowana została globalną popkulturą. Zamach na World Trade Center z 11 września 2001 zainspirowany został… Gwiezdnymi Wojnami: Nową nadzieją. Dobrze, że Atwood oszczędziła Mechaniczną pomarańczę Stanleya Kubricka…

Nowa nadzieja i nowy terroryzm

Autorka Opowieści podręcznej zauważyła, że twórcy SF mają wielki wpływ na przepowiadanie zdarzeń z niedalekiej przyszłości. Podobnie jak Simpsonowie w jednym z odcinków serialu animowanego, także Gwiezdne Wojny przewidziały – a bardziej wywołały – zamach na WTC. Oto, co Margaret Atwood miała do powiedzenia:

Pamiętacie pierwszą część [Gwiezdnych Wojen]? Dwa statki uderzają w pewną konstrukcję, w wyniku czego dochodzi do eksplozja. Jedyna różnica jest taka, że w Gwiezdnych Wojnach udaje przeżyć się załodze. Zaraz po 11 września [rząd] zatrudnił kilku hollywoodzkich scenarzystów, by opowiedzieli im, w jakim kierunku może rozwinąć się zaistniała sytuacja. Twórcy science fiction są bardzo dobrzy w tej dziedzinie, przewidując przyszłe wydarzenia. Nie wszystkie historie się spełniają, ale istnieją interesujące scenariusze w stylu: „co by było, gdyby”.

Atak na World Trade Center nastąpił przez Gwiezdne Wojny?

Globalnej popkulturze stale dostaje się po uszach, za sianie bezprawia w umysłach odbiorców na całym świecie. Tak naprawdę jedynymi tekstami kultury, które w pewnym momencie przyczyniły się do masowych morderstw (czy nazywanych bardziej elegancko: egzekucji), były księgi religijne. Wątpię również, by dowodzący terrorystycznymi ugrupowaniami jawili się jako oddani miłośnicy popkultury, odtwarzający sceny z filmów w faktycznym życiu.

Z drugiej strony zamach nastąpił przecież przez gry komputerowe i muzykę metalową. Definitywnie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce:

Zobacz również

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy