Znajdź nas na

Newsy

Popkulturowy fenomen w PRL-u! Szykuje się gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen!

Powstaje film dokumentalny, opowiadający o popkulturowym fenomenie Gwiezdnych Wojen w PRL-u! To będzie prawdziwa gratka dla fanów przygód Luke’a Skywalkera.

Radosław Salamończyk przygotowuje film dokumentalny poświęcony premierze Gwiezdnych Wojen w Polsce. Twórca zaprezentuje, w jaki sposób została odebrana najpopularniejsza kinowa marka (zwłaszcza, że mówimy o czasach PRL-u) oraz jak kształtowało się środowisko miłośników franczyzy SF. Produkcja zatytułowana została „Wojny Gwiazd”.

Gwiezdne Wojny trafiły na ekrany zachodnich kin w 1977 roku. Polacy musieli czekać na premierę filmu 2 lata dłużej. Dokument Radosława Salamończyka opowie o pierwszych miesiącach po debiucie Nowej Nadziei na rodzimym rynku kinematograficznym. Jak smakowała zachodnia popkultura za Żelazną Kurtyną? Tego dowiecie się już wkrótce.

Wojny Gwiazd będzie obfitował w materiały archiwalne, fragmenty kronik filmowych oraz nagrania VHS. Nie zabraknie intrygujących kolekcji figurek (o tym, jak wiele zabawek powstało na bazie gwiezdnej sagi doskonale uwidacznia serial dokumentalny The Toys That Made Us na Netflixie) oraz innych kolekcji akcesoriów związanych z uniwersum George’a Lucasa. W otchłań retrospekcji zanurkują znawcy popkultury, jak Jakub Turkiewicz (autor strony starwarsy.pl), Wojtek Szymański (Galeria Starych Zabawek) czy Krystian Kujda (VHS HELL).

Projekt powstaje bez udziału sponsorów i jest produkcją non-profit. Premiera planowana jest na 8 czerwca 2018 roku podczas festiwalu Pixel Heaven w Warszawie.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na oficjalnym fanpage’u Wojny Gwiazd na Facebooku.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy