Znajdź nas na

Newsy

ANALIZA ZWIASTUNA: Deadpool 2 [+ easter eggi, smaczki]

Trudno doszukiwać się na współczesnym rynku blockbusterów bardziej szalonego i interteksualnego tytułu, jakim jest „Deadpool”. Nawet zwiastun roi się od licznych analogii i odwołań. Jakich? Sprawdźcie sami!

Cable

Postać Cable została wprowadzona na karty komiksu w latach 90. jako syn Cyclopsa i Madelyne Pryor. Jego szorstkie usposobienie znalazło grono entuzjastów, a tajemniczy bohater szybko stał się jednym z najpopularniejszych superbohaterów ostatniej dekady XX wieku. Cybernetyczny wygląd zawdzięcza rzadkiemu wirusowi, zamieniającemu jego ciało w mechaniczne elementy.

Na kartach komiksu cyborg został mentorem nowego pokolenia Mutantów, znanych jako Nowi Mutanci. W trakcie szkolenia stosował bardziej zmilitaryzowane sposoby niż jego poprzednik – Charles Xavier. W zwiastunie wyraźnie widać, że Cable przechadza się wzdłuż zbrojnej grupy – nie wydaje się jednak, aby byli to X-Meni. W „Deadpoolu 2” Cable może stanąć na czele zwykłych najemników. Z drugiej strony grupka mogła po prostu zostać zaatakowana przez omawianego superbohatera.

Scenarzystą przygód Cable’a i Deadpoola jest Rob Liefeld – stąd wybuchowy duet wielokrotnie dzielił wspólne komiksy.

Nie wiadomo, w jaki sposób wyjaśniona zostanie geneza Cable’a w filmie.

Zgliszcza i pluszowy miś

W jednym z pierwszych kadrów zwiastuna widzimy ruiny domu oraz zgliszcza miasta na dalszym planie. Scena przypomina raczej retrospekcję Cable’a. Możliwe, że w tych niekorzystnych okolicznościach stracił on kogoś bliskiego. Wyjaśniałoby to obecność pluszowego misia, przypiętego do jego paska.

W komiksach Cable adoptuje młodą Mutantkę, Hope Spalding. Miś mógł należeć właśnie do wspomnianej dziewczynki.

Cała sekwencja otwierająca – do momentu zabrania głosu przez Deadpoola – idealnie koresponduje z pretensjonalnym kinem akcji lat 90. Mięśnie, ból i maszyny – całokształt opisu twardego protagonisty ówczesnego, męskiego kina, wkrada się na przyjemne terytoria pastiszu.

Greenscreen – nawiązanie do „Ligi Sprawiedliwości”

„Deadpool” to niekończąca się intertekstualna zabawa z nawiązaniami do innych tytułów kina superbohaterskiego. W zwiastunie widowiska oberwało się m.in. „Lidze Sprawiedliwości”.

Ręka cyborga została owinięta greenscreenem, jednak twórcy filmu celowo nie nanieśli na nią efektów CGI. Taki stan rzeczy nie podoba się Deadpoolowi, który z offu krytykuje: Dajcie spokój, to je**na ręka cyborga! Nie chcemy tylko usunąć wąsika. Chodzi naturalnie o głośną aferę z cyfrowym usuwaniem wąsów Henry’ego Cavilla. Joss Whedon przejął stanowisko reżysera „Ligi Sprawiedliwości” po Zacku Snyderze, zmuszając studio Warner Bros. do nakręcenia dokrętek. Niestety, w tym czasie aktor wcielający się w Supermana przygotowywał się już do roli w „Mission: Impossible – Fallout”, a jego twarz pokryta została wielodniowym zarostem. Zgolenie wąsów było niewykonalne ze względu na kontrakt – pozostawało skorzystać jedynie z retuszu CGI.

„Toy Deadpool”

Deadpool postanawia samodzielnie dokończyć realizację zwiastuna. W tym celu wyciąga karton z zabawkami i… parodiuje „Toy Story”! Zabawkowy Deadpool zostaje przebrany w strój szeryfa oraz krzyczy charakterystyczny slogan Chudego (z ang. Reach for the Sky!). Później można również zauważyć, że podeszwa butów figurki podpisana zostaje „WADE” (prawdziwe imię Deadpoola). W podobny sposób oznaczał swoje zabawki Andy z „Toy Story” – tym bardziej upodobniony zostaje odwrócony zapis litery E.

Co ciekawe, przejmując władzę nad zwiastunem, Deadpool stwierdza: Pieprzyć to, sam to zrobię. To bezpośredni cytat z „Avengers: Czas Ultrona”, padający z ust samego Thanosa. W 2. fazie kinowego uniwersum Marvela złowrogi kosmita nie zdobył jeszcze żadnych Kamieni Nieskończoności, po które wysłani zostali jego sługusi (m.in. Loki). W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Zakłada Rękawicę Nieskończoności, warcząc przy tym: Sam to zrobię. Wypowiedź Deadpoola stanowi delikatną aluzję do wskazanej sceny, wzbogaconej wulgarnym językiem nietuzinkowego superbohatera.

Scena zabawy posiada kilka smaczków.  Podczas walki Deadpool stwierdza, że posiada kamienie, które pomogą jego przeciwnikowi się zregenerować… po czym okrakiem rzuca się na twarz zabawkowego Cable’a. Oczywiście, na pewnym poziomie interpretacji chodziło o Kamienie Nieskończoności, zbierane przez Thanosa po całej galaktyce w nadchodzącym „Avengers: Wojna bez granic”.

Josh Brolin równocześnie wciela się w postać Cable’a i Thanosa – stąd zabawny żart wydaje się jeszcze trafniejszy.

Przy innej okazji Deadpool naśmiewa się z wzrostu Cable’a. Faktycznie, wraz z ogłoszeniem Brolina w roli cyborga, w sieci pojawiły się zarzuty, że jest on za niski do zagrania tej postaci.

Dodatkowo w scenie zobaczyć można zabawkę upozorowaną na aktora Juliana Dennisona (chłopak gra w „Deadpoolu 2” – do obejrzenia w późniejszej części zwiastuna). Tutaj upodobniony został do swojej kreacji z „Dzikich łowów”. Na ścianie z kolei wisi obraz, namalowany przez superbohatera w trakcie jednej z wcześniejszych zapowiedzi filmu.

DMC

W kolejnej ze scen widzimy oddział DMC. To oni będą najprawdopodobniej głównymi antagonistami produkcji. Rozwinięcie nazwy tajnej agencji pozostaje nieznane, choć w sieci krążą pogłoski, że chodzi o Departament of Mutant Control. Cable może nadepnąć im na odcisk, próbując uwolnić porwanych Mutantów. W scenie na ułamek sekundy można zobaczyć skuloną postać w żółtym stroju, uciekającą za plecami cyborga. Możliwe, że to Deadpool we własnej osobie – szczególnie, jeśli przeanalizuje się kolejne fragmenty zwiastuna.

Ten moment wskazuje również, że mechaniczna ręka Cable’a będzie właściwie niezniszczalna.

Kostium Deadpoola zaklejony taśmą

Ciało Deadpoola posiada zdolność samoregeneracji. Samo jednak nie zrośnie się ze sobą. Ilość taśmy, którą Deadpool połączył ze sobą fragmenty ciała wskazuje, że niedawno uczestniczył w tęgiej rozróbie – nie wyszedł z niej w jednym kawałku. Z drugiej strony jego ciało może być już zrośnięte, a taśma ma na celu prowizoryczne zaklejenie podartego kostiumu superbohatera.

Domino

W filmie pojawi się motyw tajemniczego kultu. Napis na ścianie głosi: Czystość, człowieczeństwo, nieskończoność. W poprzednich zapowiedziach dało się również zauważyć hasła Koniec jest blisko oraz Przygotujcie się! Z kultystami będzie walczył zarówno Deadpool, jak i ukazana na zdjęciu Domino.

No właśnie, inną postacią, długo zapowiadaną w materiałach promocyjnych filmu jest zabójcza Domino, grana przez Zazie Beetz. To kolejna protagonistka kina superbohaterskiego – tym razem posiadająca czarny kolor skóry, co odróżnia ją od komiksowego pierwowzoru. Mutantka – dzięki supermocom – potrafi unikać pocisku oraz bezbłędnie trafiać nabojami w wrogów.

Negasonic Teenage Warhead

Na ułamek sekundy pojawia się postać Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand), znanej z poprzedniej części cyklu. Bohaterka zmieniła fryzurę. Założony ma na sobie klasyczny, czarno-żółty kostium X-Menów. Równocześnie efekty specjalne wskazują, że i tym razem twórcy nie przywiązali szczególnej wagi do CGI.

Więźniowie i Julian Dennison

Tajemnicza organizacja DMC będzie porywała ludzi – powody ich postępowania nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie chodzi o badania na Mutantach – związek z kultystami jest niewyjaśniony. Więźniowie ubrani zostali w żółte stroje, a do ich szyi przypięta jest tajemnicza uprzęż. Późniejsze sceny zwiastuna wskazują, że Deadpool również trafił do niewoli. Z odsieczą ruszy mu Cable (na co wskazuje pierwsza scena po „Toy Deadpool”).

Ujęcie przedstawia Juliana Dennisona. Choć jego rola pozostaje nieznana, wielu podejrzewa, że aktora zagra Johna Allerdyce’a / Pyro ( można wywnioskować to dzięki poprzedniemu teaserowi, w którym chłopak otoczony zostaje kulą ognia).

Koszula z lat 80.

W tej scenie Deadpool zakłada identyczną koszulę, jak jeden z bohaterów kultowego filmu „Goonies”. Kino nowej przygody z lat 80. wyreżyserowane zostało przez Richarda Donnera, który w 1978 roku dał światu aktorskiego „Supermana”.

Taksówkarz

W Deadpoolu 2 powróci znajomy taksówkarz z poprzedniej części. Najwyraźniej niekonwencjonalny superbohater znów wpląta go w jakieś kłopoty – szofer nie wygląda na zadowolonego z odbytego kursu.

Vanessa Carlysle

W filmie powróci również narzeczona Deadpoola z pierwszej części filmu, Vanessa Carlysle (Morena Baccarin). Na zaprezentowanym ujęciu kobieta znajduje się w starym mieszkaniu Wade’a – możliwe, że para znów ze sobą zamieszka.

X-Force czy Six Pack?

Nareszcie! Dotarliśmy do najważniejszej sceny w filmie. Nie obyło się bez niespodzianek. Oto w „Deadpoolu 2” wystąpi Terry Crews. Twórcy skutecznie ukryli tę informację przed oczami i uszami ciekawskich fanów. Wciąż nie wiadomo, kogo zagra aktor. W komiksach Deadpool, Domino i Cable wchodzili w skład specjalnej grupy najemników, znanej jako Six Pack. Na kartach komiksu towarzyszył im G.W. Bridge – bardzo prawdopodobne, że to właśnie w tę postać wcieli się Crews.

Z drugiej strony nie da się ustalić, kim są osoby stojące w drugim rzędzie. Wiadomo, że w planach twórców znajduje się „X-Force”. Możliwe, że tajemnicza grupa składa się właśnie z członków tego zespołu. Widzimy zatem Six Pack czy X-Force? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi.

Zobacz zwiastun filmu:

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy