Znajdź nas na

Newsy

ANALIZA ZWIASTUNA: Jurassic World: Upadłe królestwo

zwiastun, jurassic world 2, jurassic world: upadłe królestwo, analiza zwiastunu

Super Bowl za nami, a co za tym idzie, w sieci zadebiutowała masa znakomitych reklam oraz zwiastunów zbliżających się widowisk. Dlaczego by nie rozebrać ich na części pierwsze i zrozumieć, co wydarzy się w poszczególnych filmach? Przyjrzyjmy się zatem zwiastunowi „Jurassic World: Upadłe królestwo”. Pamiętajcie, że poniższy materiał prezentuje jedynie osobiste domysły i refleksje – nie traktujcie go jako prawdę objawioną!

Najnowszy zwiastun „Jurassic World 2” wnosi wiele nowych, niepublikowanych dotąd materiałów. Wiadomo, że całokształt fabuły zostanie zawiązany wokół gigantycznego wybuchu wulkanu, którego eksplozja zagrozi wszystkim istotom, zamieszkującym wyspę Nubar. Prehistoryczne gady czeka zagłada – z pomocą im ruszą protagoniści poprzedniej odsłony (w tych rolach Chris Pratt oraz Bryce Dallas Howard).

Choć twórcy zapowiadali, że tym razem dinozaury nie będą stanowiły zagrożenia, a cała produkcja posiada ekologiczne zapędy, zwiastun wyraźnie wskazuje, iż drapieżcy nadal rozsmakowani są w ludzkim mięsie.

zwiastun, jurassic world 2, jurassic world: upadłe królestwo, analiza zwiastuna

kadr z filmu „Jurassic World: Upadłe królestwo”

Zapowiedź klarownie przedstawia rozłożenie historii na dwa akty. Możliwe, że „Upadłe królestwo” zbliży się swoją fabułą do drugiej odsłony „Parku Jurajskiego”. Pierwsza część filmu (stanowiąca mniej-więcej 2/3 projekcji) będzie rozgrywała się na wyspie. Początkowo widzimy całą grupę badaczy, eksplorującą poszczególne lokacje, próbującą ocalić dinozaury przed zbliżającym się kataklizmem. Ostatecznie z nietuzinkowego parku rozrywki w trakcie armagedonu ewakuuje się wyłącznie Pratt, Howard i Justice Smith (sterotypowy nerd). Pozostała część ekipy najwyraźniej nie poradziła sobie z niekorzystną fauną i florą.

Z drugiej strony możliwe, że wspomniane trio w porę przeciwstawiło się rządowemu spiskowi, przez co zostali pozostawieni na Nubarze na pastwę żywiołu.

Na wczesnym etapie produkcji twórcy postanowią wykorzystać ekspozycję znaną z pierwszej odsłony serii – bezgraniczny zachwyt nad dinozaurami przy pompatycznej melodii w voice-overze (choć w „Parku Jurajskim” utożsamiany był on bardziej z podziwem wobec innowacyjnej technologi CGI). Warto również zauważyć, że park rozrywki przez kilka lat znajdował się opuszczony, na co wskazują porosty na ścianach niektórych budynków.

Pratt i Howard rozdzielą się podczas kataklizmu (możliwe, że wydarzy się to w trakcie podwodnej sceny, gdy kobieta uwięziona zostanie w okrągłej kapsule). Protagonistka będzie skazana na obecność tchórzliwego Smitha. Ich zestawienie na bazie kontrastu podkreśli silne, feministyczne cechy Howard. Pratt w tym czasie spotka starego towarzysza – raptora Blue.

zwiastun, jurassic world 2, jurassic world: upadłe królestwo, analiza zwiastuna

kadr z filmu „Jurassic World: Upadłe królestwo”

Finał produkcji odbędzie się w bardziej cywilizowanej infrastrukturze. Dinozaury uwolnią się ze swoich klatek, zagrażając cywilom. W tle kontynuowany będzie motyw rządowego spisku, który zagrozi losom całej planety – jak donosi synopsis filmu. Wszystko wskazuje, że naukowcy znów postanowią zabawić się DNA dinozaurów, krzyżując ze sobą poszczególne gatunki (podobnie miało to miejsce w „Jurassic World”). Tym razem w kliszę rządowego dupka wcieli się Toby Jones.

Zwiastun wyraźnie próbuje sprzedać film, utrzymując konwencję pozostałych części franczyzy (krzyżówka horroru, monster movie oraz kina przygodowego). Tym razem jednak twórcy na deser dorzucają gatunek katastroficzny. Swoją drogą, scena otwierająca zwiastun jest naprawdę dziwna – gdy po raz pierwszy oglądałem materiał, dopadło mnie déjà vu podobnego motywu z niesławnego „Jurassic Park III” (chodzi oczywiście o sekwencję snu i gadającego dinozaura). Późniejsze sceny wskazują jednak, że w sypialni dziewczynki faktycznie będzie czaiło się prehistoryczne niebezpieczeństwo. Przed dinozaurami uratuje ją niezawodny Chris Pratt oraz Blue (który może zginąć w trakcie walki).

W warstwie dźwiękowej wciąż obecny jest nieśmiertelny motyw muzyczny z pierwszej odsłony serii. Tym razem twórcy pozwolili sobie na jego znakomitą reinterpretację.

„Jurassic World: Upadłe królestwo” trafi na ekrany polskich kin 8 czerwca. Zobaczcie sami najnowszy zwiastun produkcji – jakie są Wasze wrażenia?

Zobacz inne materiały o podobnej tematyce:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy