Znajdź nas na

Klipy muzyczne

„Zwykły” znaczy piękny? [Fisz Emade Tworzywo]

Bracia Waglewscy – eksperymentatorscy muzycy, którzy łapią się całej szerokości muzycznego widnokręgu- powracają, by na nowo zaskoczyć nas brzmieniem, tym razem uciekając w kierunku swoich pierwotnych tonacji .  

Piotr „Emade” i Bartosz „Fisz” Waglewscy „sprawdzają”- wraz ze swoimi słuchaczami- każdy możliwy muzyczny grunt, przy czym każdy okazuje się dla nich pewnym. 20 lat, tyle mniej więcej musiało upłynąć, by z dystansem, raz jeszcze poopowiadać nam o tym, co było na „początku”.

Nowy singiel Fisz Emade Tworzywo- „Zwykłe” wybrzmiewa dość niezwykle, na tle ich dwóch ostatnich albumów, które czerpały wiele z downbeatowych, elektronicznych brzmień. Singiel promujący nadchodzący krążek można było do tej pory usłyszeć podczas jesiennej trasy koncertowej zespołu, jednakże nadszedł czas na to, aby wytwórnia ART2 Music udostępniła utwór dodawszy do niego świetnie zrealizowany teledysk. Reżyserii podjął się Filip Bartczak, znany ostatnio z realizacji obrazów do utworów m.in. zespołu Kamp, Pezeta, czy Otsochodzi.

Fisz, kadr z teledysku „Zwykły” Fisz Emade Tworzywo

Platon, Epikur i Seneka

Ci trzej panowie zdają się być głównymi patronami piosenki „Zwykłe”. Idee Platona i Epikura niejako wydostają się z ust Bartka Waglewskiego, który śpiewa: „Czujesz się dobry znaczy piękny”, czy też: „Jesteś tu pyk-pyk i już cię nie ma/ Zegar ścienny tyk tyk tyka jak/ Budzik w brzuchu krokodyla”.

Jeżeli zaś chodzi o obraz, to możemy powrócić myślami, nie do czasów starożytnych, lecz do lat 90’ i teledysku w wykonaniu Sanji Seneki „Passin’ Me By” (The Pharcyde).

Duet Rebeka, kadr z teledysku „Zwykły” Fisz Emade Tworzywo

Od kolorystyki czerni i bieli, przez przedstawionego do góry nogami wokalistę, na motywie siatki ogrodzeniowej kończąc. Nowe dzieło Bartczaka okazuje się „odgrzaniem” tego, co już kiedyś posmakowaliśmy, jednak przy tym wszystkim nadaje on nową jakość całości zatrudniając do pracy artystów polskiej (głównie: alternatywnej) sceny muzycznej, jak np.: Macio Moretti z zespołu Mitch&Mitch, duet The Dumplings i Rebeka, ale również Pezeta, DJ Eproma i Hadesa.

Justyna Święs (The Dumplings), kadr z teledysku „Zwykły” Fisz Emade Tworzywo

Monochromatyczne, „zwięzłe” migawki ukazujące twarze, te znane, mniej znane i nieznane świetnie korespondują z prostotą jaką serwuje nam Tworzywo. Do tego jeszcze Fisz zwisający głową w dół, krążący nad chodnikami miasta w sceneriach blokowisk. Całość wykonania świadczy o tym, że „zwykłe znaczy piękne” i powrotu takiego Fisz Emade było nam trzeba, a szczególnie w dobie stylistycznie pstrokatych wideoklipów, które są pełne kolorów, nie-ciekawych ludzi i warkotów sportowych aut „kradnących” uwagę samej piosence.

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Klipy muzyczne