Znajdź nas na

Klipy muzyczne

Spal słuch i skup wzrok [O.S.T.R „Słuch”]

Po „Podróży zwanej życiem” i „Życiem po śmierci”, nadszedł czas na „W drodze po szczęście”. O.S.T.R wyda swój najnowszy album już 23 lutego, choć na stronie sklepu wytwórni Asfalt Records można nabyć przedpremierowo specjalną edycję albumu.

Oczekując premiery możemy jak na razie zadowolić się- udostępnionym na YouTubie- singlem „Słuch”. Do utworu powstał również teledysk, wyreżyserowany przez Krzysztofa Grajpera, który ma na swoim koncie już rozliczne projekty. Jego styl nie jest jednoznacznie określony, ponieważ do tej pory realizował on wideoklipy do piosenek mających zakotwiczenie w różnych gatunkach muzycznych.

I tak np. stworzył liryczno-sentymentalny kolaż migawek lat 90’, dla zespołu Rebeka (“Today”) oraz opowiedział historię o uporczywej samotności i „pokonywaniu” siebie w wideoklipie dla islandzkiej grupy Low Roar („Breathe In”). Jednak nieobce są mu też klimaty „bananowych” imprez, gdzie w wannie pełnej płatków róż nurza się Taco Hemingway (tu mowa o obrazie do Otsochodzi – „Nowy Kolor” feat. Taco Hemingway).

Wideoklip „Słuch” to znowu coś innego, niż to, czym dotychczas raczył nas reżyser. Wydaje się, iż zasięg jego artystycznych umiejętności stale się poszerza. Do tego, można odnieść wrażenie, że czas poprzedzający realizację teledysku Grajper spędza na ciągłym odsłuchiwaniu utworu, do którego ma tworzyć ilustrację. W przypadku współpracy z O.S.T.R.em widzimy precyzyjnie wykalkulowaną korelację: obraz a dźwięk/słowa. Widząc „Słuch”,  „lądujemy” w świecie nieco odrealnionym, w którym swe piętno odznacza złowroga technologia prowadząca ku dehumanizacji znanej nam rzeczywistości i oderwania od realnych relacji międzyludzkich.

Cóż, nasza dekada przynosi nam wiele takich górnolotnych przestróg, które brzmią: to, co nam bliskie i pomocne, może okazać się- w dalszej perspektywie- naszym wrogiem. Niemniej jednak, Grajper osadza swoich bohaterów w wyzutym z uczuć i emocji świecie, gdzie pośród utracjuszy/hedonistów wyłania się O.S.T.R. z moralitetami na ustach.

Szeregi zasilane „pragnieniem rozpusty

W „Słuchu” 37-letni raper tworzy swoją armię dla zwizualizowania ogromnej siły jaką daje (bądź może dać) jego przekaz. Bez wątpienia O.S.T.R., w najnowszym obrazie występuje w roli głosu pokolenia jeszcze „niezeżartego” do reszty przez szczęki przekazu medialnego i każdego innego.

Niestety, mimo estetycznie wyglądającego teledysku, ukazanie młodych ludzi usmarowanych brokatem, „oślepionych” i bezwładnie  poddających się sieciom kabli skutkuje kontestacją wskazującą, że dajemy się „ogłupiać” niezależnie od naszej inteligencji, lecz zależnie od wieku. Przynajmniej ja odczytuję to w ten sposób i może to wynikać z tego, że ostatnimi czasy z bardzo dużym dystansem podchodzę do kawałków Ostrowskiego. To moje wrażenie, że ciężar bagażu jego życiowego doświadczenia ostatnio zaczął go przeciążać, tym samym zatraciwszy nieco na oryginalności wypowiadanych słów.

Paradoksalnie, wideoklip w wykonaniu młodego jeszcze Grajpera i jego ekipy okazuje się świadectwem dojrzałości i laurką złożoną racjonalnemu myśleniu, gdzie technologia ma służyć nam, a nie odwrotnie.

Poniżej znajdziecie teledysk w wersji reżyserskiej, który zdaje się być lepszy i dosadniejszy, aniżeli ten udostępniony na kanale Asfaltu, na YouTubie. Enjoy!

O.S.T.R. – SŁUCH music video from grajper on Vimeo.

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Klipy muzyczne