Znajdź nas na

Newsy

X-Men spotkają Avengers – Walt Disney zakupił koncern 21 Century Fox

Plotki krążyły po sieci od dłuższego czasu – dziś wydaje się, że sprawa jest już pewna. Koncern Disneya zakupił dział filmu i telewizji studia 21 Century Fox – w ten sposób nabył prawa do kolejnych franczyz i postaci.

Walt Disney po raz kolejny udowodnił, że nie ma sobie równych w hollywoodzkiej branży. W licytacji o działy 21 Century Fox startowało jeszcze studio Sony oraz Comcast. Niestety, nikt w Hollywood nie ma szans, gdy do gry włącza się koncern Disneya – twórcy Myszki Miki oraz Iniemamocnych zapłacili 60 mld $, robiąc kolejny krok w stronę monopolizacji filmowego rynku.

Zdaniem CNBC, Fox i Disney znajdują się obecnie w trakcie fuzji – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, proces przejęcia działów zakończy się w czwartek.

W ten sposób koncern Disneya posiadł na własność dwie sieci telewizyjne (A&E, Star TV), regionalny kanał sportowy oraz platformy streamingowe Hulu i Sky. Dodatkowo zakup dotyczył praw autorskich do wielu cenionych franczyz, m.in. „Simpsonów”, „Avatara”, „Gwiezdnych Wojen” (Epizody IV-VI) oraz Mutantów, wchodzących w skład uniwersum X-Men.

„X-Men 2” reż. Bryan Singer

Nie wszystkim podoba się obecny stan rzeczy. Walt Disney posiadał już prawa do superbohaterów Marvela oraz do studia Lucasfilm, odpowiadającego za serię „Gwiezdnych Wojen”. Wraz z wchłonięciem kolejnego koncernu, wytwórnia rozrasta się, monopolizując rynek. Szczególne obawy wyraził James Mangold („Logan: Wolverine”) oraz Rob Riefeld („Deadpool”). Disney realizuje politykę filmów PG-13, podczas gdy Fox nie bał się zaryzykować, realizując kino superbohaterskie, przeznaczone dla dorosłych odbiorców.

Z drugiej strony umowa wygląda korzystnie dla fanów kina superbohaterskiego. Obecnie nie wiadomo, czy X-verse nie połączy się z MCU, tworząc gigantyczne uniwersum superbohaterów z wydawnictwa Marvel. Warto pamiętać również, że Fox posiadało prawa do Fantastycznej Czwórki – czy istnieje możliwość, że grupa herosów otrzyma w końcu satysfakcjonujące widowisko?

Rodzi się potęga na rynku kinematograficznym. Co wy sądzicie o zakupie 21 Century Fox przez Disneya?

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy