Znajdź nas na

Newsy

Guillermo del Toro krytykuje Mroczne Uniwersum oraz współczesne horrory

Twórca „Labiryntu Fauna” wyznał ostatnio, że współczesne rebooty filmów o kultowych monstrach nie mają racji bytu. 

Guillermo del Toro zna się na filmach poświęconych potworom. Niemal każdy tytuł w jego dorobku bazuje na fantastycznych stworzeniach, by przypomnieć chociażby dwie części „Hellboya”, „Pacific Rim” oraz debiutujący „Kształt wody”. Nic dziwnego, że zabrał głos w sprawie projektów, takich jak Mroczne Uniwersum.

Twórca czerpie inspiracje z klasycznych horrorów. W „Crimson Peak” doszukiwać się można cytatów z pierwszych, gotyckich dzieł o wampirach, a „Kształt wody” w dużym stopniu bazuje na „Potworze z Czarnej Laguny” z 1954 roku oraz „Frankensteinie” z 1931. Równocześnie del Toro uważa, że nie ma sensu realizować rebootów, poświęconych poszczególnym postaciom z kinematograficznego bestiariusza.

Zapytany przez portal Screenrant, dlaczego postacie z klasycznych horrorów nie radzą sobie dobrze we współczesności, odpowiedział:

Uważam, że jest to spowodowane postmodernistycznym podejściem do gatunku kina grozy. Twórcy pragną go zredefiniować, przekształcić jego konwencję. Niebezpiecznie jest podchodzić do tych postaci ze szczerą miłością, ponieważ wtedy nie dominujesz nad nimi. Współczesnym realizatorom łatwiej stworzyć dzieło ironiczne – bazują oni na własnych materiałach. Czasem powstają produkcje ambiwalentne, jak w przypadku Jordana Peele’ego [mowa o thrillerze „Uciekaj!” – przyp.tłum.] – film nie jest ironiczny, tylko refleksyjny. Łączy w sobie oddanie czci oraz błyskotliwość. 2017 był dobrym rokiem dla gatunku grozy.

Z powyższej wypowiedzi wynika zatem, że aby zrealizować film o którymś z kultowych potworów, należy mieć szczere chęci i oddanie wobec ich oryginalnych wizerunków. Reżyser nie krytykuje prób rebootowania znanych potworów – bardziej przeszkadza mu sposób wykonania tych film.

Sam Guillermo del Toro nosił się z zamiarem realizacji remake’u „Potwora z Czarnej Laguny”. Później został mu zaproponowany udział w tworzeniu uniwersum potworów – twórca odrzucił tę propozycję, czego teraz bardzo żałuje.

Wypowiedź reżysera definiuj problem, z którym zmaga się Mroczne Uniwersum studia Universal. Pierwszy film zrealizowany w ramach przedsięwzięcia, „Dracula: Historia nieznana”, spotkał się z chłodnym przyjęciem ze strony fanów i krytyków. Twórcy postanowili wstrzymać się ze startem wszechświata potworów i przenieść go do „Mumii”. Film ujrzał światło dzienne w tym roku, a jego poziom sprawił, że prace nad Mrocznym Uniwersum zostały chwilowo wstrzymane.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy