Znajdź nas na

Newsy

Śląsk znajduje się w uniwersum „Gwiezdnych Wojen”! Zobacz doskonałe obrazy Grzegorza Chudego [FOTO]

Chyba każdy fan „Gwiezdnych Wojen” zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby Imperium zaatakowało któryś z zakątków Ziemi. Z odpowiedzią nadchodzi artysta Grzegorz Chudy, umiejscawiając ikony „Star Wars” w aglomeracji Górnego Śląska.

Gruba, a za nią Gwiazda Śmierci. Ślŏnski plac, a na nim Darth Vader. Familoki, a po ulicy jedzie R2-D2. Grzegorz Chudy łączy w sobie elementy infrastruktury Górnego Śląska z motywami gwiezdnej franczyzy. Wszystkie wizje artysta uwiecznia za pomocą farb akwarelowych. Dodatkowo swoje obrazy okrasza opisami w gwarze śląskiej.

O swoich pracach Grzegorz Chudy mówi:

Do tej pory nic nie łączyło Górnego Śląska i „Gwiezdnych wojen”. Źródłem pomysłu była chęć zrobienia malarskiego żartu i próba odpowiedzi na pytanie: „Co by było, gdyby Georgie Lucas był jak Kazimierz Kutz i kręcił u nas?” Żart wymknął się spod kontroli i zamiast jednej akwareli powstało ponad 20.

Kazimierz Kutz w latach 1969-1979 zrealizował słynną trylogię śląską („Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”). Z drugiej strony polscy twórcy coraz częściej realizują filmy właśnie na Śląsku (m.in. „Jestem mordercą”, „Gwiazdy”). Żaden z tych filmów nie został jednak osadzony w estetyce SF.

Wystawa prac Grzegorza Chudego odbędzie się w dniach 7 – 17 grudnia w Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach. Wernisaż zaplanowany został na 7 grudnia, rozpoczęcie o godzinie 18.00. Organizatorzy zapowiadają, że na imprezie pojawi się Księżniczka Leia. Lord we Czornym Mantlu rozsiewa również plotki, iż swoją obecnością uraczy nawet R2-D2.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy