Znajdź nas na

Rankingi

TOP 7 animacji Pixara. Gadające zabawki, emocje emocji i kryzys wieku średniego

Już w nadchodzący piątek na ekrany kin trafi najnowsza animacja studia Pixara, „Coco”, powstała przy stałej współpracy z wytwórnią Walta Disneya (recenzja TUTAJ). To kolejny tytuł, kreujący nowy wszechświat i znakomitych bohaterów. Jakie wcześniejsze animacje gigantów na rynku produkcji dla całej rodziny zasługują jeszcze na Waszą uwagę? Odpowiedź znajdziecie w naszym rankingu:

  1. Toy Story 3” (2010) reż. Lee Urlich

Po 11 latach nieobecności „Toy Story 3” powróciło na ekrany kin, kradnąc serca widzów i krytyków. To kontynuacja idealna, dostosowująca się do nowych realiów, dorastająca wraz z wiekiem i oczekiwaniem odbiorcy wcześniejszych odsłon franczyzy (doskonale trafiająca przy tym w nowy target widzów). Świat zabawek jeszcze nigdy nie był tak mroczny i smutny – podobnie jak tematyka animacji zrealizowanej przez studio Pixar. Twórcy bawią i uczą – parodiują i wpływają na emocje odbiorcy; ponad wszystko na piedestał wynoszą intertekstualny kolaż popkulturowych żartów oraz smutną lekcję o samotności i opuszczeniu.

Toy Story 3” zasłużenie zgarnął w 2011 roku dwa Oscary – w kategorii najlepszej piosenki („We Belong Together”) oraz najlepszej długometrażowej animacji.

  1. Gra Geriego” (1997) reż. Jan Pinkava

Jeśli uważacie, że „Odlot” opowiada o starości i samotności w sposób zadziwiająco mocny i bezkompromisowy, czym prędzej sięgnijcie po „Grę Geriego”. Twórca, poprzez motyw partii szachów, pozwalają widzowi zagłębić się w umysł poczciwego staruszka. To dojmujące studium demencji – mimo wszystko Jan Pinkava nie traci urzekającego poczucia humoru. Puenta łapie za gardło, zgrabnie drażniąc kanaliki łzowe odbiorcy.

Film trwa zaledwie 4 minuty – tyle wystarczyło, by w 1998 roku Pinkava odebrał zasłużonego Oscara w kategorii najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego.

  1. Toy Story 2” (1999) reż. Ash Brannon, Lee Unkrich, John Lasseter

Gdy w 1995 roku Pixar po raz pierwszy ożywił zabawki dla dzieci, widzowie domagali się jeszcze większej ilości historii z udziałem Chudego, Buzza Astrala i resztą ferajny. „Toy Story 2” to kwintesencja umiejętnej sztuki postmodernizmu. W animacji skrzyżowana zostaje stylistyka filmów akcji, SF i wczesnego westernu – całokształt, twórcy osadzają w konwencji znakomitego kina drogi. Na deser podano też warstwę gorzkiego dramatu.

Toy Story 2” stanowi kreatywną rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Z wypiekami na twarzy obserwuje się kolejne realne lokacje, widziane z perspektywy liliputowatych zabawek. Film przypomniał młodym odbiorcom na skraju XXI wieku, jak należy się bawić.

  1. Odlot” (2009) reż. Pete Docter, Bob Peterson

Świat przetarł oczy – najpierw przez szok, później przez łzy. „Odlot” to urzekająca opowieść o samotności i śmierci. Odważnie obrazująca temat tabu wśród historii dla najmłodszych. Trud opowiedzenia takiej historii zaowocował zasłużonym Oscarem (i jeszcze jednym, przyznanym w kategorii muzyki oryginalnej).

Niestety, druga połowa filmu okazuje się zadowalać wyłącznie na podstawowym poziomie kinowej rozrywki. Emocjonalny bagaż twórcy porzucają gdzieś w trzydziestej minucie. Widzom pozostaje tylko podziwiać kolejną doskonałą relację dwójki osób – przyjaciół, bliskich (w tym aspekcie Pixar nigdy nie zawodzi).

To odlot, który jeszcze mieści się w głowie

  1. W głowie się nie mieści” (2015) reż. Pete Docter

Pixar zrealizował już filmy o sile emocji wśród osób starszych, wśród robaczków, superbohaterów, zabawek i potworów. Nikomu nie przyszło jednak do głowy, by opowiedzieć o emocjach… emocji! „W głowie się nie mieści” dywaguje o trudach dorastania i dziecięcej depresji. Ponad wszystko twórcy znów kreują barwne i angażujące uniwersum – tym razem ulokowane w ludzkiej psychice. Można doszukiwać się tu bezczelnej kopii „Był sobie człowiek” – cóż z tego, skoro barwna historia kładzie nacisk na zupełnie inne rejony zagadnień.

Jest humor, jest akcja, są emocje – Pixar znów udowadnia, że wiedzie prym na rynku globalnej animacji. Zasłużony Oscar w 2016 roku.

  1. Iniemamocni” (2004) reż. Brad Bird

Kino superbohaterskie przez długi czas leżało w ruinie. Twórcy nie potrafili ugryźć tematu z odpowiedniej strony, a na ekrany kin trafiały kolejne potworki w postaci „Kobiety-Kot” i „Daredevila”.

Twórcy z Pixara postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. „Iniemamocni” nie jest kolejną produkcją o nadludziach w obciachowych kostiumach, ratujących świat przed zagrożeniem z nieba. To wnikliwe studium kryzysu wieku średniego i problemów radzenia sobie z własną tożsamością. Superbohateryzm w „Iniemamocnych” można rozpatrywać na płaszczyźnie szalonej młodości, która przemija – główny bohater musi schować swój strój do szafy i przystosować się do egzystencji w szarej rzeczywistości u boku rodziny. Przychodzi mu to z wielkim trudem.

Autotemtyzm i satyra na amerykański trend superbohaterów, angażująca akcja, humor i kilka płaszczyzn interpretacyjnych – to wszystko znaleźć można w jednym z najdoskonalszych widowisk Pixara.

Tym razem dwa Oscary: dla najlepszej animacji (nikt nie powinien poczuć się zdziwiony) oraz za najlepszy montaż dźwięku.

  1. WALL-E” (2008) reż. Andrew Stanton

WALL-E” skradł moje serce od pierwszego seansu – od pierwszych scen i pierwszych interakcji między robotami. To nie tylko emocjonalna uczta, ukazująca miłość dwóch maszyn lepiej niż niejeden człowieczy melodramat. Całokształt relacji opowiedziany zostaje bez użycia słów. Z drugiej strony to pełnoprawne kino gatunkowe, bawiące się nawiązaniami do innych klasyków SF – łączące nurt postapokaliptyczny z dystopijną wizją ludzkości, odległą kilka wieków od chwili obecnej i kilkaset lat świetlnych od Ziemi.

„WALL-E” to bezkompromisowy nr 1 pośród filmów kooperacji Disney/Pixar, a przy tym jeden z najdoskonalszych filmów, który kiedykolwiek ujrzał światło dzienne. Zasłużony laureat Oscara we wiadomej konkurencji w 2009 roku.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Rankingi