Znajdź nas na

Newsy

„Piraci z Karaibów” oskarżeni o… plagiat!

Dwójka scenarzystów pozwała Walt Disney Company. Ich zdaniem wytwórnia ukradła pomysł na film „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”.

A. Lee Alfred II i Ezequiel Martinez Jr. współpracowali ze studiem na przełomie 1999 i 2000 roku, realizując projekt „Red Hood”. Ostatecznie film nie ujrzał światła dziennego. Mimo to dwójka scenarzystów zaprezentowała producentom swój prywatny tekst, zatytułowany „Pirates of the Caribbean”.

Zdaniem twórców, scenariusz objęty był prawami autorskimi do postaci, fabuły, konwencji, lokacji oraz kolejności wydarzeń.

Skarga, złożona we wtorek w sądzie federalnym w Colorado przeciwko Walt Disney Company, brzmiała następująco:

Możliwości, jakie posiada tak rozbudowany koncern filmowy pokroju Oskarżonego, polegają na przejęciu oryginalnego scenariusza i stworzenia z niego olbrzymiego widowiska, spełniającego wszystkie marzenia. A. Lee Alfred II oraz Ezequiel Martinez Jr. niemal spełnili swoje marzenia – te jednak przerodziły się w koszmary, gdy ich scenariusz został skopiowany i wykorzystany w komercyjnych celach przez Pozwanego. W ten sposób powstała marka, zarabiająca miliardy dolarów – jej prawowici autorzy nie zostali wynagrodzeni jakąkolwiek formą pieniężną.

Wytwórnia nagrodziła dwójkę scenarzystów wyłącznie za pracę przy „Red Hood”.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Disney został oskarżony o plagiat. Z podobnymi zarzutami spotkał się „Król Lew” oraz „Zwierzogród”.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE:

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Newsy