Znajdź nas na

Rankingi

TOP 7 najdroższych filmów w historii kina! Jakie widowiska skradły najwięcej „zielonych”?

Realizacja filmu jest droga – szczególnie, jeśli chodzi o kino blockbusterowe, upstrzone komputerowymi efektami i drogimi aktorami. Poniższe zestawienie mówi jasno – Disney nie boi się inwestować w swoje produkcje. Aż 5 tytułów z 7 wskazanych wyprodukowano właśnie w tym koncernie! 

Ze względu na skutki inflacji, wszystkie niżej wskazane filmy wyprodukowane zostały w XXI wieku:

      7. „Spider-Man 3” – 258 milionów $

Gdy w 2007 roku światło dzienne ujrzała trzecia odsłona przygód Człowieka-pająka, twórcy liczyli na spektakularny odzew ze strony widowni. Niestety, w wyniku starć z wytwórnią Sony a reżyserem i scenarzystą, Samem Raimim, powstał produkt nierówny i chaotyczny. „Spider-Man 3” na zawsze usunął twórcę „Martwego zła” z czołówek filmowych adaptacji komiksów Marvela. 258 mln $ trafiło w błoto, wraz z całym wszechświatem, wykreowanym przez Raimiego.

  1. Zaplątani” – 260 milionów $

Film spędził w produkcji 6 lat – tak długi proces sprawił, że „Zaplątani” uznawani są dziś za najdroższą animację, która kiedykolwiek powstała. Film łączył w sobie cechy oryginalnej animacji oraz CGI. Tym razem wytwórnia Disneya nie pożałowała – film nagrodzony został Oscarem w kategorii najlepszej piosenki oryginalnej. Dodatkowo produkcja zyskała sobie rzesze fanów, dlatego w 2012 roku ukazała się krótkometrażowa kontynuacja „I żyli długo i zaplątani”.

  1. John Carter” – 263,7 milionów $

Disney planował dokonać adaptacji powieści „Księżniczka Marsa” pióra Edgara Rice’a Burroughsa już w latach ’80. Później wytwórnia zabrała się do jego realizacji pod koniec 2000 roku. Ostatecznie film trafił na ekrany kin w 2012 roku (dokładnie 100 lat po wydaniu literackiego pierwowzoru) – wtedy nikogo nie zaintrygowała już baśniowa fabuła, osadzona w królestwie na Marsie. „John Carter” okazał się spektakularną klapą, zarabiając w kinach na całym świecie marne 284,1 mln $. Twórcy nie zdecydowali się na zaadoptowanie pozostałych części literackiego cyklu.

  1. Avengers: Czas Ultrona” – 279,9 milionów $

To najdroższy film, wchodzący w dotychczasowy skład kinowego uniwersum Marvela. Prawdopodobnie miejsce to już wkrótce zajęte zostanie przez „Avengers: Infinity War”, jednak na dziś dzień „Czas Ultrona” pożarł najwięcej zielonych z budżetu Marvel Studios oraz Walt Disney Studios. Ogromny wydatek zaowocował jedną z najgorszych odsłon MCU – mimo to film zarobił na całym świecie imponującą kwotę 1,4 mld $, stając się najbardziej dochodowym tytułem 2015 roku.

  1. Liga Sprawiedliwości” – 300 milionów $

Kolejny (bardzo) wysokobudżetowy projekt po „Czasie Ultrona”, którego realizatorem został Joss Whedon. Pierwszym reżyserem filmu był Zack Snyder, niestety, musiał zrzec się stanowiska ze względu na sytuację rodzinną (samobójstwo córki). Kierownictwo nad projektem przejął Whedon, zapewniając widowisku znaczące dokrętki – to właśnie one wpłynęły na budżet „Ligi Sprawiedliwości”.

Film będzie miał znaczący wpływ w kształtowaniu się kinowego uniwersum DC – to inwestycja na przyszłość, której koszty musiało ponieść studio Warner Bros. Czy warto było przeznaczyć na nią 300 mln $? Tego dowiemy się już w nadchodzący weekend, kiedy produkcja zadebiutuje na dużym ekranie, a w mediach ukaże się jej oficjalny box office.

  1. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” – 300 milionów $

Piraci z Karaibów” wtargnęli na pokład Disneya, rabując z niego 300 mln $. W dniu premiery (tj. w 2007 roku) był to najdroższy tytuł, jaki kiedykolwiek zrealizowano! Chociaż „Na krańcu świata” został pożarty przez krytykę, kolejna odsłona przygód Jacka Sparrowa przyciągnęła do kin rzesze fanów, kończąc swój rejs ze skrzynią wypełnioną 963,4 mln $. Film nominowany został nawet do Nagród Akademii w kategoriach charakteryzacji oraz efektów specjalnych – ostatecznie abordaż „Piratów” na Gali rozdania Oscarów zakończył się fiaskiem.

  1. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” – 378,5 milionów $

Portal Forbes podaje informację, że budżet filmu wyniósł nawet 410 mln $! Jak mówi niepisana zasada Hollywoodu – każda kontynuacja powinna być większa od swojego poprzednika. Już samo wynagrodzenie Johnny’ego Deppa wyniosło 55 mln $. Niestety, wraz ze wzrostem nakładów, przeznaczonych na realizację przedsięwzięcia, spadł poziom fabuły. „Na nieznanych wodach” okazał się najgorszym rejsem Jacka Sparrowa – pirat musiał czekać 6 długich lat na (równie haniebny) powrót na sale kinowe.

4. odsłona „Piratów z Karaibów” skończyła na mieliźnie, ledwo podwajając koszty produkcji.

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Rankingi