Znajdź nas na

Klipy muzyczne

TOP 5 teledysków o Polsce. Gdy Hymn Polski nie wystarcza…

Jedni mówią, że ją kochają. Inni twierdzą, że jej nienawidzą- Polska (bo o niej mowa), to zdecydowanie delikatny temat. W kraju nad Wisłą widzimy cały kolaż barw i odcieni: szarości, czerni z tęczowymi i biało-czerwonymi akcentami. Kościoły, „prawilny” dress code, hektolitry czystej i szczyty wieżowców nad horyzontem. Do tego jeszcze mocno zarysowana społeczna polaryzacja, co w skutkach paradoksalnie okazuje się być cudnym zapalnikiem do tworzenia. Jest tak od zawsze i nigdy się to nie zmieni, i dobrze!

Bunt mamy we krwi. Z jednej strony powinniśmy się może martwić, ale przecież nie ma też nic gorszego niż obojętność i stagnacja. W tym sensie, że reprezentanci: punk rocka, hip hopu czy poezji śpiewanej krzyczą o Polsce najgłośniej.
Wśród tych gatunków mówienie o naszym kraju zdaje się działać „najsprawniej”, choć nie zawsze z korzyścią dla jego wizerunku. Za to zawsze działa to w jakiś sposób „oczyszczająco”.

Oto ranking 5 najlepszych teledysków (UWAGA! Nie chodzi  tu bezpośrednio o piosenki, lecz o wideoklipy do nich), w których Polska gra główną rolę:

#5 Czesław Śpiewa „Nienawidzę cię Polsko” („Księga Emigrantów. Tom I”, 2014 )

Czesław Mozil wraz z zespołem naraził się tym wideoklipem rzeszom Polaków, a szczególnie prawicowym portalom i internautą komentującym: „jak Ci się nie podoba to wyp…”. Do tego, muzyk założył na YouTubie kanał zatytułowany „Księga Emigrantów”, gromadząc tam nagrania, gdzie mówi o trudach emigracji, ambiwalentnych uczuciach do Polski i zachęca emigrantów do dzielenia się własnymi doświadczeniami. Ponadto Mozil musiał stoczyć sądowe batalie w sprawie wykorzystania logotypu Solidarności bez zgody jej prezesa. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie dla artysty, gdyż sąd orzekł, iż wykorzystanie znaczka nie dotyczyło bezpośrednio Związku, lecz symbolu polskości. Swoją drogą, brodaty, półnagi „brzuchaty” mężczyzna ze znaczkiem Solidarności i podobizną Jana Pawła II przypiętymi do klapy kamizelki może wyrażać więcej niż tysiąc słów.

#4 Pięć Dwa Dębiec „To my!” („P-ń VI”, 2003) 

Jeden ze sztandarowych polskich utworów- bezkompromisowy i „brudny”, tak jak Polska pokazana w wideoklipie. Ksiądz pijący wódkę na weselu z weselnikami, szarość ulic i polityczna retoryka zza mównicy, gdzie Hans ma na sobie krawat DIY w barwach partii Samoobrony.

#3 Maria Peszek „Ej Maria” („Karabin”, 2016)

Choć piosenka i cały album „o Polsce”, to zdjęcia do tego wideoklipu były robione w Kijowie. Teledysk w reżyserii Anny Waliszewskiej („Demakijaż”), przedstawia nam Marię Peszek jako „chłopaka z osiedla”, który chodzi po tzw. ośce i sieje zamęt. Trzeba powiedzieć, że ładne te blokowiska.

#2 O.S.T.R. „Kochana Polsko” („Tabasko”, 2002)

Jak zrobić teledysk i pokazać, że Polska jest pełna kontrastów? Zatrudnić Bogumiła Godfrejów i Mikołaja Góreckiego, którzy wykorzystają urok polskiej flagi, dzieląc ekran na dwie części. W jednej ukazując: pana z neseserem, tułającego się z klasą po ulicach miasta i kościołach, w drugiej: przedstawić wiejskie życie z perspektywy „zwykłego” mężczyzny, którego atrybutami są traktor, inwentarz i obraz Matki Boskiej na ścianie. Tu i tu „wkleić” Ostrowskiego, udowadniając, że w tym kraju nie da się odwrócić wzroku i nie widzieć wciąż mieszającego się sacrum i profanum. Zawsze aktualne, zawsze dojmujące, zawsze szczere.

#1 Łona i Webber „Gdzie tak pięknie?” („Nawiasem mówiąc”, 2016)

Jeden z najnowszych w zestawieniu, lecz również jeden z najlepszych. Rodzimy dworzec, na którym jak w soczewce skupiony mamy przekrój polskiego społeczeństwa: sprzątaczki, pijaczki, narodowcy, „kombinatorzy”*. Plus przewijająca się literatura jak: „Kapitał: krytyka ekonomii politycznej” Marksa, „Dzieje Szczecina”, „ABC dziewiarstwa” i  portrety: Mickiewicza , Kopernika. Oczywiście, wszystko skropione alkoholem.
*Mężczyzna rozwiązujący problem złożenia kostki Rubika za pomocą śrubokręta. Piękne!

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Klipy muzyczne