Znajdź nas na

Rankingi

TOP 8 najdłuższych filmów w historii kina

Czy „Interstellar” wydawał Wam się odrobinę za długi? A może całonocny maraton „Władcy Pierścieni” to maksimum, jakie potraficie wytrzymać w kinie? Oto 8 najdłuższych filmów, które kiedykolwiek ujrzały światło dzienne:

  1. Lekarstwo na bezsenność (5220 minut – 3 dni, 15 godzin)

W 1987 roku film eksperymentalny amerykańskiego artysty Johna Henry’ego Timmisa IV trafił do Księgi rekordów Guinnesa jako najdłuższa produkcja w historii kina. Dziś wynik ten został pobity przez inne tytuły.

Fabuła filmu skupia się na artyście L.D. Grobanie, który czyta swój 4080- stronnicowy poemat, zatytułowany „Lekarstwo na bezsenność”. Jego odczyt przeplata się z fragmentami koncertów kapel rockowych J.T.4 i Cosmic Lightining oraz X-metrażem (nazwanymi tak przez twórców scenami erotycznymi i pornograficznymi).

Lekarstwo na bezsenność” nie doczekało się dystrybucji ani wydania na jakimkolwiek nośniku.

  1. Matrjoschka (5700 minut – 3 dni, 23 godziny)

Kolejny eksperymentalny film po dziś dzień uchodzący za jedną z najdłuższych produkcji w historii kina. Wyprodukowała go Niemka, Karin Hoerler.

Matrjoschka” składa się z sekwencji i obrazów, powstałych na bazie jednej fotografii. Widzimy chłopca jadącego na rowerze, domy, ulicę, garaż oraz niebo. Z biegiem czasu ujęcie zmienia się. Ruch postępuje jednak na tyle wolno, że ludzkie oko nie może go uchwycić. Sam obraz przeobraża się, tworząc abstrakcyjny kolaż.

           

  1. Untitled #125 (Hickory) (7200 minut – 5 dni)

Czarnoksiężnik z Oz” z 1939 roku to produkcja kultowa w Ameryce, znana każdemu dziecku oraz jego wychowawcom. Wrażenie to postanowił zdeformować Josh Azzarella. Twórca wyciął z musicalu fragment trwający 6 minut i 30 sekund, dziejący się od chwili porwania Dorotki przez tornado do momentu spotkania się dziewczynki z Dobrą Czarownicą. Twórca rozciągnął go do 7200 minut, przybliżając ten czas do długości obecności bohaterki w tytułowej krainie Oz.

Tym samym każde doznanie wyświetlanego obrazu, staje się subiektywnym odczuciem Dorotki. Dokładnie opowiedział o tym Josh Azzarella:

Moja praca poszerza moment przemiany transformacyjnej (podróży Dorotki do krainy Oz), odkrywając kompletny czas tego doznania. Tak, jak sny, trwające wyłącznie kilka sekund, wydają się ciągnąć dniami i godzinami, tak samo okres nieprzytomności Dorotki transformuje się w pięciodniową podróż do Oz.

Podobnie jak w „Matrjoschce”, także i tu obraz zostaje spowolniony do takiego stopnia, że wszelkie doznania ruchu wykraczają poza percepcję odbiorcy. Widz ma wrażenie, jakby przypatrywał się nieruchomej fotografii, przedstawiającej rozmazane kształty.

Podtytuł Hickory odnosi się do bohatera z usuniętej sceny „Czarnoksiężnika z Oz”, w której buduje on mechanizm, mający zatrzymać tornado.

  1. Beijing 2003 (9000 minut – 6 dni, 6 godzin)

Ai Weiwei zdecydował się nakręcić życie w Pekinie, na modłę symfonii miejskich sprzed dziewięciu dekad. Wraz z dwoma asystentami, artysta przez 16 dni przemierzał każdą ulicę w obrębie 4. obwodnicy. Efekt końcowy zaowocował pokonaniem ok. 2400 km oraz 150-godzinnym materiałem. Kamera obiektywnie badała przestrzeń miejską oraz stałe przeobrażanie się krajobrazu i społeczeństwa.

Film został udokumentowany w książce „Beijing 10/2003”. Twórcy postanowili zaadoptować medium kina do formatu fotografii – ostatecznie w albumie znalazło się 1719 zdjęć. W rzeczywistości są to klatki, przechwycone co 5 min z „Beijing 2003”.

  1. Cinématon (11940 minut – ok. 8 dni)

Projekt zapoczątkowany 7 lutego 1978 roku i wciąż jeszcze nieskończony! W 1977 roku Gerard Couranta nakręcił swój pierwszy film, „#0. Autoportret”, rozpoczynając tym samym antologię „Cinématon”.

Celem produkcji jest archiwizowanie sztuki ze szczególnym naciskiem na rzeczywistą prezentację człowieka. W filmie występują ludzie związani z szeroko rozumianą kulturą – m.in. reżyserzy Wim Wenders, Jean-Luc Godard, Samuel Fuller i Terry Gilliam, mistrz szachów Joël Lautier oraz aktorka Julie Delpy. Warunek jest jeden – nagranie musi składać się wyłącznie z jednego ujęcia, trwać ok. 3 minut i 30 sekund oraz nie posiadać dźwięku.

Na oficjalnym kanale reżysera na platformie YouTube znaleźć można wiele nagrań, wchodzących w skład „Cinématona”.

  1. Modern Times Forever (Stora Enso Building, Helsinki) (14 400 minut – 10 dni)

Film został stworzony przez duńską grupę artystów Superflex. Dzięki technologii cyfrowej odtworzyli oni wizję rozpadu budynku Stora Enso na przestrzeni kilku kolejnych tysiącleci, równocześnie uwzględniając zmiany atmosferyczne.

Modern Times Forever” po raz pierwszy wyświetlony został na prawdziwej budowli Stora Enso w Helsinkach.

  1. Ambiancé (43200 minut – 30 dni)

Wedle założenia, film ma zostać złożony z serii nielinearnych scen, często dwuznacznych i skrajnie odrealnionych. Sam reżyser mówi o „Ambiancé”, jako o surrealnym śnie; czymś w rodzaju podróży poza granice świadomości. Innym razem Anders Weberg wyznał też:

Zawsze byłem zainteresowany czasem. Czas to coś, na co nie można mieć wpływu. W przeszłości zrobiłem film trwający dziewięć godzin. Lubię poświęcać czas na pochłaniające mnie rzeczy.

W proces twórczy zaangażowanych jest ponad stu aktorów, tancerzy i innych performerów z całego świata.

Dodatkowo Weberg deklaruje, że po 30 dniowej projekcji, której początek planowany jest na Sylwestra roku 2020 (ma odbyć się o jednakowym czasie w każdym kraju), osobiście zniszczy wszystkie kopie „Ambiancé”, po czym… uda się na kieliszek czerwonego wina.

  1. Logistic (51420 minut – 35 dni, 17 godzin)

W 2008 roku Erika Magnusson i Daniel Andersson postanowili dowiedzieć się, skąd pochodzą współczesne gadżety. Twórcy rozpoczęli śledzenie cyklu powstawania tych przedmiotów, uwieczniając je okiem kamery – odwrócili jednak jego kolejność.

Projekt został zarejestrowany w czasie rzeczywistym, prezentując podróż ze Szwecji (gdzie został kupiony) do fabryki w Chinach.

 

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Rankingi