Znajdź nas na

Rankingi

TOP 7 filmów o superbohaterach, które nigdy nie ujrzą światła dziennego

Nawet dziś wytwórnie takie jak DC Films ogłaszają powstanie superbohaterskiego widowiska, by po kilku miesiącach anulować projekt. Jednak jakie były najciekawsze pomysły na ekranizację komiksu, które nigdy nie ujrzały światła dziennego?

7. „X-Men Origins: Magneto”

Z pewnością kojarzycie sekwencje z „X-Men: Pierwsza klasa”, ukazujące młodość Magneto. Pierwotnie napisane zostały do innego filmu z X-universe – „X-Men Origins: Magneto”. Zdaniem scenarzystów, Davida Goyera i Sheldona Turnera, fabuła produkcji była krzyżówką „Pianisty” z historiami o grupie Mutantów.

Nie wiadomo, czy pomysł na realizację widowiska poświęconego antagoniście franczyzy był strzałem w dziesiątkę. Równie nieprzemyślaną decyzją wydawało się obsadzenie Davida Goyera na stanowisku reżysera filmu. Twórca zasłynął w hollywoodzkim półświatku jako autor scenariuszy do wyjątkowo kiepskich widowisk superbohaterskich („Blade: Wieczna Trójca”, „Ghost Rider 2”, „Batman v Superman. Świt sprawiedliwości”).

Ostatecznie produktem powstałym z inicjatywy realizacji spin-offów, poświęconych pojedynczym postaciom ze świata Mutantów okazał się „X-Men Origins: Wolverine” – film tak słaby, że na długie lata pogrzebał plany na rozwijanie kinowego uniwersum poza ramy zespołu ukazanego w pierwszym tytule kinowego cyklu z 2000 roku.

  1. „Spider-Man” od Jamesa Camerona

Leonardo Di Caprio jako Spider-Man? Arnold Schwarzenegger jako Octobus? Lata 90. były trudnym okresem dla kina superbohaterskiego, jednak nawet wtedy projekt Jamesa Camerona wydawał się specyficzny – ostatecznie anulowano go z powodu braku sponsorów. Nie pomogła również zła sytuacja Marvela, ogłaszającego w tamtych czasach bankructwo.

Spider-Man w wizji twórcy „Avatara” i „Tiatanica” skupiał się na zmutowanych ludziach oraz antykapitalistycznej wymowie. Posiadał nawet sceny seksu! Z pewnością był innym typem widowiska superbohaterskiego, w porównaniu ze współczesnymi hitami MCU oraz DCEU.

  1. „Batman” od Darrena Aronofsky’ego

Studio Warner Bros. starało się reaktywować postać Człowieka-nietoperza już kilka lat wcześniej, nim zrobił to Christopher Nolan. Do projektu zatrudniony został wówczas twórca kina artystycznego, posiadający za sobą sukces niskobudżetowego „Pi” – Darren Aronofsky. Reżyser miał dokonać adaptacji popularnego komiksu, opowiadającego o genezie Mrocznego Rycerza, „Batman: Year One”.

Niestety, studio nie potrafiło zaakceptować autorskiej wizji twórcy, narzucając mu bardziej komercyjną scenografię oraz sylwetkę Batmana. Warner Bros. nie mogło porozumieć się z Aronofsky’m nawet na płaszczyźnie kastingu – podczas gdy reżyser pragnął obsadzić w tytułowej roli Joaquina Phoenixa („Gladiator”), wytwórnia upierała się przy wyborze Christiana Bale’a („Mechanik”).

Ostatecznie projekt trafił do rąk Christophera Nolana – tak powstał „Batman: Początek”.

  1. Iron Man” od Quentina Tarantino

Kilka tygodni temu pojawiły się pogłoski, jakoby Quentin Tarantino miał wyreżyserować nową odsłonę „Star Treka”. Nie jest to pierwszy raz, gdy słynny postmodernistyczny twórca ma stanąć na czele znanej franczyzy – już pod koniec lat 90. prowadził poważne rozmowy ze studiem 20th Century Fox w sprawie ekranizacji komiksów o Iron Manie.

Wcześniej, Tarantino zainteresował się adaptacją innego herosa z powieści graficznych. Odbył kilka rozmów w sprawie projektu „Luke Cage: Hero for Hire”, jednak „Iron Man” miał być przedsięwzięciem na większą skalę. W postać tytułowego superbohatera miał wcielić się sam Tom Cruise!

Choć „Iron Man” od Quentina Tarantino różniłby się zupełnie od głośnego hitu z 2008 roku, oba tytuły z pewnością posiadałyby jedną cechę wspólną: Samuela L. Jacksona.

  1. Catwoman” od Tima Burtona

Otwarte zakończenie „Batman powraca” wskazywało, że Michelle Pfeiffer jeszcze kiedyś powróci do roli Kobiety Kota. Niestety, Tim Burton został odsunięty od „Batmana 3” ze względu na zbyt mroczną konwencję poprzednich tytułów. Tym samym pogrzebane zostały nadzieje na szybką ekranizację spin-offu, poświęconego Catwoman.

Projekt wędrował od biurka do biurka, by ostatecznie ujrzeć światło dzienne w 2004 roku. Niestety, „Kobieta-Kot” uznawana jest dziś za jedną z najgorszych odsłon kina superbohaterskiego. Film w najmniejszym stopniu nie nawiązuje do produkcji „Batman powraca”.

  1. Batman: Triumphant”

Gdyby „Batman i Robin” okazał się choć w niewielkim stopniu lepszy, Joel Schumacher powróciłby na plan zdjęciowy, realizując „Batmana: Triumphanta”.

W głównych rolach ponownie pojawiliby się bohaterowie poprzedniej odsłony serii. Tym razem mieli oni stawić czoła Strachowi na wróble (do tej roli przewidywani byli: Nicolas Cage, Steve Buscemi oraz Jeff Goldblum). Po stronie szwarccharakaterów z Gotham City pojawiłaby się również Harley Quinn (Madonna), Szalony Kapelusznik (Martin Short) oraz Joker, powracający w halucynacjach Człowieka-nietoperza.

Na szczęście „Batman i Robin” okazał się tak spektakularną klapą, że z miejsca przekreślił plany studia Warner Bros. na realizację „Triumphanta”.

  1. Superman Lives”

Na stanowisku scenarzysty – Kevin Smith. Za kamerą – Tim Burton. W roli Supermana – Nicolas Cage…?

Batman” z 1989 roku po dziś dzień uchodzi za jeden z najlepszych filmów o superbohaterach. Czy mroczny styl Tima Burtona sprawdziłby się również przy okazji ekranizacji kolejnego z najpopularniejszych herosów od wydawnictwa DC? Nigdy się tego nie dowiemy – szkoda, bowiem projekt wygląda tyleż ciekawie, co intrygująco.

Jeśli wydaje się Wam, że dość specyficznym pomysłem było obsadzenie Nicolasa Cage’a w roli Człowieka ze stali, posłuchajcie innych motywów, które miały znaleźć się w „Superman Lives”: tytułowy superbohater znajdował się pod opieką psychoterapeuty, a antagonistą filmu był mix Lexa Luthora z Brainiaciem, znany pod nazwą Lexiac. Jakby tego było mało, w produkcji pojawiał się drugorzędny przestępca, który potrafił przetransformować się w latający samochód!

Ostatecznie Kevin Smith został odsunięty od widowiska, scenariusz przepisywano, aż po trzech nieudanych wersjach studio Warner Bros. anulowało projekt.

Który ze wspomnianych projektów chcielibyście zobaczyć na dużym ekranie?

Zobacz również

Kliknij aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Polecane

Więcej z Rankingi